Як захистити зуби від карієсу і забути про проблеми з зубами

Карієс — це процес, який викликає руйнування зубів і приносить сильний дискомфорт.

Особливо неприємно, коли про профілактику забули, лікування вчасно не почали, а дірочки з’явилися не в одному зубі, а відразу в декількох.

Щоб не витрачати час, гроші та нерви на біганину по стоматологічним клінікам, краще проводити регулярну профілактику — це допоможе уникнути болісних процедур. Адже профілактика набагато краще, ніж лікування.

Карієс — це гострий або хронічний патологічний процес, який протікає в твердих тканинах зуба і розвивається за комплексного впливу зовнішніх і внутрішніх факторів, розповідає гігієніст і терапевт українсько-швейцарської стоматологічної клініки Porcelain Аліна Колякина.

За її словами, зовнішні фактори — це бактерії, стрептококи, а внутрішні — загальний стан організму і імунітету.

Якщо карієс не лікувати, то згодом можуть розвинутися пульпіт (запалення внутрішніх тканин зуба) і пародонтит (запалення тканин, які утримують зуб на місці). Також є ймовірність прояви запалення нерва або судинно-нервового пучка.

Карієс у вигляді маленької чорної точки може «жити» 2-3 роки, а потім переходити в гострий біль, коли досягне внутрішніх тканин зуба. І ось тоді — стоматологічне крісло, свердління, видалення судинно-нервового пучка і пломбування кореневих каналів. Лікування стає некомфортним і дорогим.

Краще, звичайно, не допускати таких ситуацій і відвідувати стоматолога для огляду і професійної гігієни кожні 6 місяців.

Ось п’ять дієвих способів уникнути карієсу.

Регулярний огляд у лікаря

Відвідувати стоматолога потрібно кожні півроку.

На консультації робиться повний огляд ротової порожнини, проводяться аналіз пародонтологічної ситуації і скринінг-тест, а після лікар каже, де є проблеми.

Якщо ви ходите в одну клініку протягом декількох років, стоматолог допоможе розібратися в тому, які засоби працюють для ваших зубів, а які краще не використовувати.

Відвідуючи лікаря регулярно, карієс можна помітити на початковій стадії і швидко його пролікувати. В середньому лікування займає годину-півтора, якщо пацієнту потрібно ставити композитну пломбу.

Якісне лікування — не безкоштовне. Кажуть, що стоматологія — це дорого, але все залежить від ступеня занедбаності процесу.

Якщо планово ходити до лікаря кожні півроку, обмежуватися гігієною і лікуванням декількох вогнищ карієсу, то це розумні гроші.

Уникати продуктів, які провокують карієс

Насправді провокує карієс не сама по собі солодка їжа (наприклад, цукор), а бактерії, що містяться в ній і підвищують кислотність ротової порожнини.

Це відбувається з-за будь-яких вуглеводів, а не тільки цукру в чистому вигляді. Хліб, фрукти і овочі теж входять в цей перелік.

А кислота у ротовій порожнині, в свою чергу, викликає виникнення карієсу.

Про це йдеться у дослідженні британських вчених — вони вважають, що цукор і виникають із-за його споживання бактерії — основні причини появи карієсу.

На стан ротової порожнини впливає не кількість з’їдених вуглеводів, а тривалість споживання: тобто з’їсти порцію таких продуктів один раз за день краще, ніж цілий день попивати, скажімо, солодкий газований напій.

Саме тому після цукерок і льодяників необхідно полоскати рот, підкреслюють дослідники.

Особиста гігієна

Вся профілактика впирається в гігієну.

Половина успіху залежить від стоматологічної гігієни з регулярними оглядами у лікаря.

Решта 50% — рутинні дії, то, як ми чистимо зуби, наскільки регулярно полощіть або нічого не робимо.

Зуби потрібно чистити двічі на день і по максимуму намагатися не пропускати процедури, адже тим самим ви відкриваєте дорогу мікробам.

Користуйтеся зубною ниткою, ходіть на професійну гігієну до стоматолога раз на шість місяців, щоб уникнути зубних відкладень.

У Саудівській Аравії, наприклад, нещодавно провели дослідження, присвячене взаємозалежності між регулярної гігієною ротової порожнини і здоров’ям зубів у школярів. В результаті, вчені порадили батькам частіше водити дітей на огляди до зубним лікарям і вчити правильному догляду за зубами.

Балансувати pH

Важливо пам’ятати про pH (лат. pondus Hydrogenii) — показнику лужності і кислотності в речовині.

Ми часто порушуємо баланс pH ротової порожнини.

Проявляється це, наприклад, коли після вживання цукерки не полощуть порожнину рота.

Кислотно-лужний баланс порушується, починають розмножуватися стрептококи, внаслідок чого з’являється карієс.

Не забувайте після солодкого полоскати рот, щоб знизити ризик запалення зубів. Це хороша звичка, яка в довгостроковій перспективі зробить ваші побачення зі стоматологом більш рідкісними.

Жуйки з ксилитолом

В жуйках немає нічого страшного, якщо ми жуємо їх 5-7 хвилин після їжі, а не півгодини, як багато хто любить.

Після закінчення цього часу вони перетворюються на ще один осередок розмноження бактерій: концентрація їх значно знижується, коли ми викидаємо гумку.

Жуйка з ксилитолом механічно очищає порожнину рота, не містить цукор і підходить для пацієнтів з діабетом.

Вся справа в ксилитоле — натуральний замінник цукру, який отримують з волокон фруктів, овочів, кукурудзи. Його також використовують як підсолоджувач з низькою калорійністю.

КНП "Міська стоматологічна поліклініка № 5" ХМР

stomatpol5s@ukr.net